7 הערות ומסקנה אחת בעקבות פרשת גל הירש

1. ייתכן מאוד שהירש איננו המועמד שמתאים לעמוד בראש משטרת ישראל. ייתכן מאוד שעדיף היה אלוף במיל׳, או ניצב בדימוס.

2. אפשר להתנגד למינוי הירש ועדיין להיות מודאג מאוד מהתמונה שנחשפה ב-28 הימים האחרונים. ובמרכז התמונה: היועמ״ש והמשטרה.

3. כשגלעד ארדן התקשר ליהודה וינשטיין, זמן קצר לאחר שפורסמה הודעתי על מועמדות הירש, היועמ״ש כעס. עכשיו אצטרך למסור בכתב את מה שיכולתי לומר בעל פה, זעם טלפונית. מקורביו הדליפו שעד אותו הרגע הוא לא ידע כלל שהירש מועמד וחשב בכלל שהוא אלוף, לא תא״ל. הרושם הברור היה שוינשטיין איננו מעונין בהירש. יכול להיות שגל הירש הוא סוחר נשק אפל, מעניק שוחד, יצרן עוזי בלתי חוקי. רק שאת כל זה וינשטיין לא יכול היה לדעת בזמן אמת כשכבר הסתייג מהמינוי. ה״ממצאים״ וה״בדיקה שאין לאמוד אותה בזמן״ נולדו, כמה נוח, רק ימים אחרי. הם התקבלו בהתלהבות בצלאח א-דין.

4. שבועיים אחר כך התייצב וינשטיין בכנס משפטי. הוא תקף את ״התשוקה למנות מפכ״ל חיצוני״ ויצא בעד המשטרה באופן שמבהיר שהוא רוצה לראות את המפכ״ל הבא מבפנים. וינשטיין, מינוי חיצוני בעייתי מאוד בפני עצמו, פרקליטם של כל הפוליטיקאים, סימן מה הוא רוצה. ועולה השאלה: מדוע חשוב בכלל מה רוצה היועץ? תפקידו לבחון כשירות של מינוי, לא להשמיע את עמדתו המוסרית. אבל וינשטיין התבלבל לגמרי בשנתו האחרונה. עובדה: באותו נאום הוא עלב בשרת המשפטים – כי בכל זאת, היא רק פוליטיקאית עלובה והוא פקיד ציבור, בן אור.

5. כל מי שעיניו בראשו ראה את הקואליציה הלא קדושה שהתהוותה נגד המינוי של הירש, או יותר נכון – איש איש ומועמדו, כל עיתונאי, שוטר או כלי תקשורת והמפכ״ל שהוא רוצה.

6. אני לא שותף לתיאוריות הקונספירציה שלפיהם תופרים תיקים למי שמערכת אכיפת החוק איננה רוצה. דווקא בגלל זה פרשת הירש מטרידה כל כך. האופן שהמערכת נלחמה בו, התיק האבוד מ-2008, ענן השמועות שיסתיים בלא כלום ברגע שיסוכל המינוי – המכה הקשה ביותר שמערכת אכיפת החוק יכלה להחטיף לעצמה.

7. לסיכומו של עניין: הרצון של וינשטיין לראות מפכ״ל מבפנים, בשילוב האינתיפאדה של פורום גמלאי המשטרה המפוקפק, מחייבים שהמועמד הבא למפכ״ל יהיה מחוץ למשטרה. אם ארדן ונתניהו ימנו את סאו, דביר או הלוי זו תהיה פגיעה אנושה באמון הציבור. רוב מוחלט הביע תמיכה בהירש, או בתרגום חופשי (כי הירש לא כה מוכר) – הביע חוסר אמון מוחלט בצמרת המשטרה הנוכחית, הביצה הרעילה שהצמיחה את השוחד וההטרדות, המעילה והטיוח. או בשלוש מילים: רק מפכ״ל מבחוץ.

שתף:
Share

תגובות

ציוצים אחרונים בטוויטר
עקבו אחריי