תקציב ל-2019 או בחירות ב-2018? הכרעה בקרוב

רגע ההכרעה של הקואליציה הנוכחית קרוב מתמיד. הוא יגיע כבר בחודש ינואר הקרוב, כשהממשלה תתבקש לאשר את תקציב 2019. שר האוצר משה כחלון העביר מסרים חד משמעיים: או שהתקציב עובר והממשלה ממלאת את ימיה, או שמתפזרים מיד. אין באמצע. אין לו כוונה להתחיל את נתיב הייסורים של העברת תקציב בלי להגיע לנקודת היעד הסופית. מיד או עד הסוף, צל"ש או טר"ש.

הרקע להכרעה הזו הוא גל שמועות נוסף על כוונה של נתניהו ללכת לבחירות בסוף מאי, מיד אחרי חגיגות השבעים על כל שידוריהן החיים, ביקורי האח"מים מהעולם והטקסים הממלכתיים. נתניהו ממשיך להתעקש שאין לו כל כוונה להקדים את הבחירות, וההיגיון הפוליטי הקר אומר שגם אין בכך כל טעם. אבל הרמזים נמשכים: יושב ראש הקואליציה דוד ביטן שטען בתחילת השבוע שהקואליציה מתפרקת, שטף הפוסטים הגובר, כלכלת הבחירות.

עוד לפני כן יצטרך נתניהו להתכנס להכרעה באשר לדרך שבה הוא מתכוון לנהל את הקרב המשפטי שלו. כרגע הוא עדיין מדבר בלשון כפולה: בישיבת סיעת הליכוד ביקש להפסיק עם המתקפות על המשטרה, אבל לא עשה דבר כדי לבלום את חוק ההמלצות; שלשום הודיע שהוא מתנגד להורדת שכר המפכ"ל אבל לא העיר מילה לצמד ביטן-אמסלם. זה לא על דעתי, אמר למי ששאל אותו השבוע על הפעילות הנמרצת של הדודאים. אבל זה לא עד כדי כך לא על דעתו שיגיד להם משהו. עושה רושם שכרגע נוח לו עם המהלכים בחתימה נמוכה. בסביבתו יש מי שדוחף להגביר את הווליום נגד המשטרה ויש מי שמציע להנמיך אותו. התוצאה כרגע – איפשהו באמצע.

זה תלוי גם בהתפתחויות בפרשות הפליליות. חקירתו אתמול והשבוע הקשה שעבר על מקורביו שמרון ומולכו במשרדי להב 433 מאותתים ששעת ההכרעה קרבה. בקרוב הוא יצטרך להחליט אם פניו למלחמה גרעינית או להסכם פיוס עם רשויות אכיפת החוק. כשעמדה בפניו דילמה דומה עם התקשורת הישראלית הוא בחר באפשרות הראשונה. אבל התקשורת היא קליינט קל. המשטרה והפרקליטות זה כבר סיפור אחר לגמרי.

 

פגיעה בש"סי

"תראה מה זה ירידת הדורות", סימס גורם חרדי בערב שבו התפרסמה הקלטת החדשה של אריה דרעי. "הבן של הרב עובדיה סיפק סרט וידאו, אבל הבן של הרב שלום כהן הצליח להוציא רק אודיו".

כן, יושב ראש ש"ס הפגין השבוע שוב כישרון מרשים לסובב לטובתו הקלטות מביכות. השיטה פשוטה: במקום לדבר על התוכן צולה-האוזניים, לדבר על ההקלטה. לא המסר, אלא המדיום. כך לפני שלוש שנים הפכו האשמות חריפות של הרב עובדיה כנגדו ("רשע, גנב") ל"אבא מה עשו לך". וכך, בשינויים המתחייבים, גם השבוע. בזה אחר זה התראיינו מקורביו וחברי סיעתו וסירבו לדבר על האופן שבו יושב ראש המפלגה מדבר נגד הראשון לציון. במקום זאת הם דיברו על "מעשה הנבלה" שבהקלטה. אפשר רק לשער מה היה קורה לו יאיר לפיד או נפתלי בנט היו מתועדים בישיבה פנימית כשהם מתארים את גדולי רבני ש"ס כרודפי כבוד, שקרנים ורמאים.

בוחרי ש"ס שנותרו במפלגה אחרי מות הרב עובדיה וחקירות דרעי משתייכים לזרם החרדי יותר. זה הזרם שרוצה שלום בית ספרדי, מקפיד בכבודם של רבנים ודוגל באמונת חכמים. האם הם השתכנעו מהבליץ התקשורתי של מקורבי דרעי?

הבעיה העיקרית של מנהיג ש"ס נחשפה השבוע במלוא חומרתה: איום אלי ישי מוגר, כיסי ההתנגדות שלו במפלגה חוסלו, אבל דווקא אז, וסליחה מראש על ההשוואה, במקום הטרור המאורגן צצו פלגים סוררים.

את חולשת דרעי בעקבות שתי חקירותיו הפליליות הריח היטב יעקב כהן, בנו של נשיא מועצת חכמי התורה, שכבר הפגין את כוחו בחיסול הקריירה הפוליטית של ח"כ יגאל גואטה. הריח אותה גם ח"כ יעקב מרגי, שעל פי עדותו של דרעי מתכנן בשקט לרשת את ההנהגה אם דרעי ייאלץ לפרוש. בשורת ראיונות בחודשים האחרונים הבהיר מרגי שכתב אישום יחייב פרישה, אמירה חוקתית שגרתית אבל מאוד בלתי שגרתית במושגים ש"סניקיים.

והריחה את החולשה גם חצרו של הרב עמאר.

שיתוף הפעולה בין כל הגורמים האלה הוביל את מה שזכה לכינוי "השלום הספרדי", פגישת פיוס בין חשובי הרבנים. הרחוב אהב, אבל דרעי זיהה כאן סכנה ברורה ומיידית. איך אמר פעם יצחק שמיר? כל התכנסות של יותר משני אנשים היא ניסיון לקשירת קשר. לפחות במקרה הזה, העובדה שדרעי פרנואיד לא אומרת שלא רודפים אחריו. כשהוא מדבר על ניסיון הפיכה הוא איננו ממציא.

דרעי של הסיבוב השני איננו הרב-מג ששלט בפוליטיקה הישראלית. אבחנה יפה ב"ידיעות אחרונות" לפני כמה שנים תיארה אותו כחוני המעגל, שמתעורר אחרי שנים רבות של תרדמה ואינו מבין שהעולם המוכר לו השתנה לחלוטין. עוזריו המיואשים מנסים להסביר לו כבר שנים את חוקי המשחק החדשים: קבוצות ווטסאפ החליפו את קומץ העיתונאים שבהם שלט בעבר ביד רמה, והוא גם צריך להניח שכל שיחה שלו מוקלטת. ואמנם, תיעוד נוסף של דרעי ממתין בכמה בתים בהר נוף לפרסום קרוב.

אנשי דרעי מסבירים שהשידור השבוע יצר רושם מתעתע. כן, הייתה הפיכה בשלבי התארגנות אבל היא מוגרה. חצרות עמאר וכהן כבר לא, והמצב היום יציב בהרבה מכפי שהיה לפני כמה שבועות, עת הוקלטה שיחת הטלפון.

דרעי כבר ידע ויודע משברים גדולים מאלה. אבל לפרסום יש דינמיקה משלו. זה לא טוטאל לוס, לא ולא. אבל זו לבטח פגיעה בש"סי.

 

סוף עידן ההקלטות

אפשר כבר לנחש שכאשר תעלה להצבעה יוזמת ראש הממשלה לאיסור על הקלטת שיחות ללא הסכמת שני הצדדים, ש"ס לא תצביע נגד. אריה דרעי הצטרף השבוע לרשימת נפגעי ההקלטות (אגב, איך אפשר להקליט בטלפון כשר? – שאלה מסקרנת לרב יעקב כהן), לצד חברי כנסת כמו איתן כבל ("אני גם רוצה להתקדם, שיישרף העולם"), מיקי זוהר ("אבעיר את הקואליציה אם לא אקבל את הכסף") וכמובן בנימין נתניהו עצמו ("אדבר עם הג'ינג'י").

כשיוסי פריצקי הוקלט לפני 15 שנה מלכלך על חבר מפלגתו אברהם פורז, זה היה באמצעות מכשיר מיושן עם קלטת סלילים. אלו לא ההשמצות שנעשו נפוצות יותר, אלא אפשרויות ההקלטה שהתרבו. יהיה מפתיע מאוד אם החוק לא יזכה לרוב. אין סיעה אשר אין בה קורבן הקלטות, אם אפשר לקרוא לזה כך. היוזמה הזו תשנה לעד את העיתונות הישראלית: לא יהיו יותר הקלטות שולה-אולמרט ולא נתניהו-מוזס וגם לא עשרות שיחות טלפון שהעיתונאי מקליט ונשוא התחקיר איננו מסכים לכך. עם כל הכבוד לחוקי המשטרה השונים, זו היוזמה המשמעותית של החורף הקרוב בכנסת.

 

שתף:
Share

תגובות

ציוצים אחרונים בטוויטר
עקבו אחריי