תמלילי גבי אשכנזי: "מה שאני אומר – נוני מוזס עושה"

בלעדי: תמלילי הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי מחדרי החקירות בפרשת הרפז חושפים תמונה מטרידה על התנהלותו מול שר הביטחון ברק, קשריו עם מו"ל ידיעות אחרונות וגם – מה חשב על המועמד לרמטכ"ל גנץ? כל הפרטים

לצפייה הקלק כאן

בלעדי: בכמה כספות במדינת ישראל שוכבים עדיין תמלילים וקלטות מהפרשה שטלטלה את מערכת הביטחון ונסגרה אחרי שנים של חקירה פלילית נגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי ואנשיו – פרשת הרפז. הפרטים שלא פורסמו עד היום מהפרשה וההקלטות שנחשפו הערב (שלישי) במהדורה המרכזית, חושפים תמונה מטרידה על הדרך שבה התנהל הרמטכ"ל לשעבר מול שר הביטחון הממונה עליו, על הדרך שבה ניסה להשפיע על הסיקור התקשורתי בעניינו וגם – כמה רחוק היה מוכן ללכת במאבקו לקבל שנה חמישית בתפקיד.

 נגד אשכנזי, אדריכל האיחוד בין גנץ ללפיד, התנהלה חקירה ממושכת בעניין חשד לפלילים בפרשת הרפז. החקירה הסתיימה ללא העמדה לדין, אך עם ביקורת חריפה של היועץ המשפטי לממשלה.בחקירה נחשף טפח מקשריו ההדוקים והסמויים מן העין של אשכנזי עם המוציא לאור של ידיעות אחרונות, נוני מוזס, שמככב עכשיו בתיק 2000 כחשוד בשוחד. בחקירה, ניסו החוקרים להבין את מהות הקשר המוזר בין שניהם: בתשובה לשאלת החוקר על הקשרים שלו עם נוני מוזס, הודה אשכנזי כי הוא נמצא בקשר עמו וכי הם מדברים מעת לעת. "אני מכיר את נוני כבר הרבה מאוד זמן, הרבה מאוד שנים", אמר. "אני מדבר עם האנשים, אני נפגש גם עם נוני". החוקר מצטט בחקירה את דבריו של אשכנזי, ומבקש את תגובתו:

חוקר: "אני מצטט מדבריך על הכתב אלכס פישמן: 'אני יכול לסדר שהוא יקבל מסר מנוני חבל על הזמן, נוני מה שאני אגיד לו הוא יעשה'. תסביר את האמירה הזו".

אשכנזי עונה: "ברור ש… יש פה בעיה בין אבי (בניהו, אז דובר צה"ל) לאלכס פישמן ו.. אני מנסה לפתור אותה. הוא… הוא מתאר מציאות תיאורטית אפשרית שמחר פישמן יכתוב עליו".

אשכנזי על מועמדות גנץ לרמטכ"ל: "חמור שחושב שיש לו סיכוי"

תשע שנים לפני שיתייצב כמספר ארבע ברשימת כחול-לבן בראשות גנץ, היה אשכנזי הרמטכ"ל וגנץ – סגנו. יום אחרי שקיבל את ההודעה שכהונתו לא תוארך, שוחח אשכנזי בטלפון עם מקורב שלו מהצפון. המקורב סיפר לו שגנץ סייר באזור. אשכנזי, שרצה בכלל סגן אחר, השיב: "הוא רצה לעסוק בבניית תדמית, הוא חושב שיש לו סיכוי החמור הזה".

בסוף, כך הסתבר, שגנץ דווקא כן התיישב בלשכת הרמטכ"ל ומשם עשה את כל הדרך אל המרוץ לראשות הממשלה. מאחוריו, בשתיקה כמעט מוחלטת, ניצב בימים אלה מספר 4 ברשימתו, גבי אשכנזי.

אשכנזי: "ברק וביבי הם ציר הרשע האמיתי בישראל"

באותם ימים, כך עולה מחומר החקירה, אומר אשכנזי לעיתונאים: "ציר הרשע האמיתי במדינת ישראל אלה ברק, נאמן (שר המשפטים דאז) וביבי". במשטרה מטיחים החוקרים בחשוד אשכנזי את הדברים המטרידים שאמר על הדרג המדיני:

חוקר: "בעמוד 36 דובר צה"ל אבי בניהו אומר לך 'הרמטכ"ל תראה, אנחנו במאבק על המשך הצבא, אנחנו במלחמה מול לשכת השר ברק בצורה מסוימת'. בתגובה אתה משיב לו 'היא לא תיגמר, תקשיב טוב, היא לא תיגמר ב-15 לפברואר (יום פרישתו של הרמטכ"ל) המלחמה שלנו, שלי. אתה לא מכיר אותי, יש לי צדדים אפלים".

אשכנזי, שבתחילה הכחיש שאמר את הדברים, לבסוף משיב: "לא זוכר למה התכוונתי, אני התכוונתי לזה שהמלחמה שלי עם… עם ברק מזמן הבנתי שהיא… היא מלחמה אישית, אינטרס אישי, פוליטי. הערכתי שהקמפיין הזה יימשך".

אשכנזי על איילה חסון, שסיקרה את הפרשה: "יש לי מנופים עליה"

לא מכל העיתונאים אשכנזי רווה נחת. הוא הוקלט, כך מסתבר מתמלילי החקירה שפורסמו במהדורה המרכזית, שולח מסרים מאיימים ומטרידים נגד העיתונאית איילה חסון שסיקרה אותו בצורה ביקורתית על רקע הפרשה:

חוקר: "אתם מדברים על איילה חסון ואתה אומר לבניהו (דובר צה"ל דאז) שאתה יכול, 'ליישר אותה'. ואז אתם מזכירים את בעלה והעסקים שלו".

אשכנזי טוען מנגד כי התכוון בדברים שאמר לפגישת רקע שעמד לעשות עם העיתונאית. החוקר השיב: "המינוח הנכון שהשתמשת בו: 'יש לי מנופים עליה בכיוונים אחרים'. אני מבין שזה נושא של הפעלת לחץ עליה איכשהו ולא של ליישר את ההדורים".

אשכנזי ניסה להסביר: "חברים, בשלב הזה, אין לי מניע (לפעול נגדה), היא לא יוצאת נגדי, היא לא עושה את מה שהיא עושה עכשיו".

ממפלגת "כחול-לבן" נמסר בתגובה לפרסום הציטוטים: "כל ההקלטות ו-260 אלף השיחות נבדקו על ידי מבקר המדינה ומשטרת ישראל ולא נמצא שום דבר פרט לרכילות ממוחזרת. גנץ, אשכנזי, יעלון ולפיד העמידו את עצמם למבחן הציבור והדלפות פוליטיות לא ישנו את עמדת הציבור".

שתף:
Share

תגובות

ציוצים אחרונים בטוויטר
עקבו אחריי