תחקיר חדשות 2: עלילות שר התיירות סטס מיסז'ניקוב

עדויות חסרות תקדים של שורת גורמי אבטחה חושפות אורח חיים שערורייתי של שר בישראל. התחמקות ממאבטחים, בילויים במועדוני חשפנות ושתייה לשוכרה על בסיס קבוע – זה רק חלק מסדר היום של שר התיירות סטס מיסז'ניקוב. התנהלות שפגעה באבטחתו, והשפיעה על התנהלותו כשר גם בצומת המכריע של עסקת שליט

חריג מאוד למצוא אנשים במערך האבטחה של שרים שידברו על מה שראו בתפקידם, אבל גם ההתנהגות של השר שבו עוסקת הכתבה הזו חריגה מאוד. יותר מחמישה אנשים במערך האבטחה של שרי הממשלה מספרים לחדשות 2 פרטים מטרידים על אורח חייו של שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב מישראל ביתנו, ועל כשלי אבטחה חמורים שנבעו ממנו. הם לא תיאמו גרסאות זה עם זה, אחד מהם גם עבר בדיקת פוליגרף שלא מטעמו על ידי בודק מוסמך – ונמצא דובר אמת.

כמה וכמה גורמי אבטחה מספרים על לילות רבים מאוד של שכרות, בילוי פרוע במועדונים, שבסיומם כפי שמאשר גורם אבטחה, שר התיירות לא תמיד ידע איפה הוא נמצא. "אם זה היה נגמר בדרינק זה עוד היה טוב. בעשרות מקרים הוא היה חוזר שיכור מתנדנד נודף ריח אלכוהול. היו גם תקופות של שלושה לילות בשבוע. הוא איבד את שיווי המשקל לא פעם. היו מאבטחים שנאלצו לתמוך בו, והיו גם כאלה שסירבו. מצידם שייפול. לדעתי, אסור שאיש ציבור יתנהג ככה, לחזור הביתה מתנדנד בארבע בבוקר", אומר גורם במערך האבטחה של השר.

על פי עדות נוספת: "השר בדרך כלל יוצא מהמועדון .. הוא יושב שיכור עם בחורות באוטו. איך ידעתי שהוא שיכור? יש ריח חריף מאוד של אלכוהול, וכולם מזיעים אדומים ונפוחים, וככה הייתי נוהג אותם הביתה, בלי רישיון בכלל. זה קרה המון פעמים, כמעט כל סוף שבוע. יש מצבים שהוא מתנדנד, שהוא פשוט יוצא מתנדנד מהרכב ואתה רואה את הבנאדם, הוא שיכור".

היכן היה השר בליל ההכרעה על עסקת שליט?

אורח חייו של השר פגע בתפקודו בנקודה הרגישה ביותר: ערב אחד, באוקטובר שעבר, זימן נתניהו בבהילות את כל שרי הממשלה לישיבה דחופה בת קרוב לשש שעות. על הפרק: עסקה דרמטית לשחרורו של גלעד שליט. כל שרי הממשלה ביטלו תכניות ומיהרו כמובן לירושלים, אין שר שיעז להיעדר מישיבה כזו, בעצם היה כזה: מנתוני מזכירות הממשלה, הנה לפניכם, עולה התמונה הבאה: שר אחד היה בחו"ל, והשני סטס מיסז'ניקוב דווקא היה בארץ, "אך נבצר ממנו להשתתף בישיבה". למה בדיוק נבצר?

לישיבה החשובה ביותר של הממשלה, מיסז'ניקוב לא טרח להגיע למרות הזימון, למרות טלפונים שהגיעו אליו, למרות שהדיון נמשך עד 2:00 לפנות בבוקר. בזמן שראשי השב"כ והמוסד דיברו בירושלים, אדם אחר ששהה במסעדה מספר מה עשה השר: "זה היה סוג של מפגש חברים עם בקבוקי וודקה שרצו על השולחן".

במקרים אחרים, כמה גורמי אבטחה מספרים על איחורים לפגישות עבודה כתוצאה מהבילויים הליליים, איחורים שכבר דווחו בעבר לגבי ביקורי השר בחו"ל. "הוא לא תמיד היה מגיע בזמן, במיוחד ביום ראשון בבוקר והיו"ר מפלגה שלו מאוד כועס על זה. אני יודע, הייתי שומע שיחות באוטו", טוען אחד גורם במערך האבטחה של השר.

"אתה נכנס ורואה נשים ערומות"

אורח חייו של השר כולל גם ביקורים קבועים במועדונים בתל-אביב. הנהלים מחייבים מאבטח צמוד, במקרים רבים מדי זה לא קרה. "במועדונים – אנחנו בחוץ. הוא היה מגיע למועדון קבוע בכל יום חמישי. זה מועדון בתל-אביב, עם חשפניות שרוקדות קבוע על הבר. השר היה מתקשר למנהל הצוות: אומר 'המאבטחים שם' וצועק. זה לא מכובד, יש שם חשפניות, אתה נכנס ורואה נשים ערומות. אתה מסתכל עליהם, מסתכל עליו, והוא רואה שאתה רואה. היה נוח לו שלא נהיה שם. הבעיה הוא שהוא יכול לחטוף דקירה, יכולה להיות תגרה", משחזר הגורם.

"הבעיה בין היתר הייתה שהשר לא רצה שיראו אותו במועדונים כאלה. סטס סירב שיגיע לפניו מה שנקרא 'מקדים', כדי שלא יידעו שהוא מגיע לשם. בגדול, הוא סירב שנהיה לידו. הסיבה הייתה, שהציבור לא יידע מזה", הוסיף הגורם. "אי אפשר לאבטח שר במועדון לילה. זה מועדון שמפוצץ באנשים, לפעמים גם עבריינים מהעולם התחתון ואתה לא יכול להיצמד אליו פיזית למה הוא ישר יצעק ויתחיל להשתולל. אז אתה תופס פינה וזה לא נוח לו", טען גורם נוסף במערך האבטחה.

מתאכסן בדירה ביפו שאינה בית משפחתו

גורמי אבטחה מעידים על עוד כמה אירועים מסתוריים שבהם השר, בניגוד לנהלים, מונע מהמאבטחים ללוותו. "יש מקרים שהשר יוצא לפעמים בלי להודיע, עולה על האוטו, לפעמים אם זה מאבטח צעיר הוא אומר שב פה יוצא עם האוטו לבד, דבר שהזוי מבחינת נהלים של האבטחה. היה מקרה שבלילה הוא יצא, עליתי לאוטו, לא אהב את זה כל כך. והוא נוהג. נוסעים לרחוב באזור תעשייה בעיר כלשהי, הוא יוצא מהאוטו: תישאר פה, ומשם אתה רואה הוא הולך, אתה לא יודע מה הוא עושה", מעיד הגורם.

זו לא הייתה הפעם היחידה שאורח חייו של השר התנגש עם דרישות האבטחה: לפי העדויות, השר נוהג להתאכסן לילות רבים מאוד בדירה ביפו, שאיננה בית משפחתו. על פי כללי האבטחה, בדירה שבה מתגורר השר דרך קבע יש להתקין אמצעי ביטחון רבים, כולל ביתן עם זקיף בכניסה. עיניכם הרואות, גם בשבוע שעבר זה עוד לא קרה. השר וסיבותיו עימו, לא רוצה שיידעו שהוא גר שם, והממונים על האבטחה מיישרים קו בניגוד לנהלים.

"הגענו למצבים שהיינו צריכים לעשות את צרכינו בחוץ. נשארים שם בלילה לפעמים בחוץ בקור או ברכב, למרות שהנוהל אומר לשהות מחוץ לדלת, כי אחרת אי אפשר לפקח מי נכנס לבית. בתור מאבטח אתה אמור למנוע פיגוע על השר אבל אין לך שום יכולת לעשות זאת כי אין את התנאים המינימליים. אחד החבר'ה ניסה לדבר עם אב הבית, אמר בבקשה הנה חדרים, תשתמשו בהם, אבל מנהל הצוות סיכל את היוזמה", ציין הגורם.

9 מאבטחים הוחלפו

אורח חייו של השר הביא את אנשי האבטחה שאכפת להם להתנגשויות עם הממונים על רקע הפרת הכללים. "מצאתי את עצמי עובד חמישה ימים בשבוע באבטחת אישים, אתה לא יכול לעמוד על הרגליים. אתה מאבטח זומבי, אתה לא יכול לעמוד על הרגליים. אתה חוזר ממועדון ב-4:00 בבוקר ומגיע לפתיחה בשבע", מסביר אחד המאבטחים.

"האבטחה של השר לא התאימה את עצמה לנסיבות, וכשביקשנו לשפר את התנאים במקרה של השר הספציפי הזה, לא ממש הקשיבו לנו בגלל אותו אורח חיים", טוען אחד הגורמים. גורם אחר אומר: "אני עצמי התרעתי על בעיות ספציפיות באבטחה, על כל דרך ההתנהלות של השר, בין אם זה מועדונים או משהו אחר. במצב כזה, אתה לא מסוגל לעשות את העבודה שלך".

"ברגע שהנושא יעלה, ייפתח ביב שופכין אחד גדול… מה שהיה ביני לבין מנהל המשימה סביב כל ההתנהלות, אלה חילוקי דעות רציניים על רקע מקצועי. לא חושב שההתנכלות הייתה רק בגלל המחדלים. יכול להיות שזה הוסיף אבל קשה להגיד", ציין אחד מהם.

"כל פעם שניסיתי לעשות את עבודתי או שחטפתי את הצעקה מהשר או שמנהל הצוות אמר כך מתנהלים, זה מה יש. לאט-לאט אתה מתחיל להתרגל לאופי של העבודה ולזה שאתה עובר על הנהלים ויודע שאם יעשו ביקורת אתה תחטוף בראש, אתה נהיה סוג של עבריין בעצמך. המאבטחים הופכים לעבריינים כי הם עוברים על כל הנהלים שלימדו אותם", ציין.

אורח חייו של השר וכשלי האבטחה שנגזרו ממנו גרמו לתחלופה גבוהה בצוות האבטחה: תוך תקופה קצרה יחסית פרשו או הופרשו מן הצוות לא פחות מתשעה מאבטחים צמודים. חשוב להזכיר שחברת "מיקוד" המופקדת על אבטחת שרי הממשלה היא רק הזרוע הארוכה, זרוע עובדי הקבלן, של השב"כ: כך, למשל, המאבטחים הצמודים עברו כולם קורס של השב"כ ובדיקות פוליגרף. בשלב מסוים גם השב"כ נכנס לתמונה.

גורם במשרד התיירות מספר כי במהלך הקדנציה לאחר כמה ביקורים בחו"ל, קבעו בכירים בשב"כ פגישה עם השר כדי להתריע על הקשיים באבטחתו הנובעים מאורח חייו. לא ידוע אם הפגישה הועילה.

ממשרד התיירות נמסר בתגובה: "אבטחת השר מתבצעת בהתאם להנחיות המחייבות את כל שרי הממשלה ובהתאם לנהלים של הגוף המנחה, ללא תקלות או חריגות מנוהל זה".

מלשכת שר התיירות נמסר: "מדובר בהכפשות של עובדים שהיו מעורבים בהתנהגות בלתי הולמת ואף במקרי אלימות, פוטרו בשל כך, וכעת מנסים לנקום באמצעות בדיית שקרים והשמצות הזויות. בעקבות פיטוריו, פנה אחד העובדים לנציבות שירות המדינה שבדקה את תלונתו ומצאה כי אין בה דבר וחצי דבר".

בתגובה לתחקיר חדשות 2 קיבל מיסז'ניקוב גיבוי מלא מיו"ר מפלגתו אביגדור ליברמן. ראש הממשלה נתניהו אמר שיש לבדוק את הטענות לעומק. מיסז'ניקוב עצמו אמר כי הוא "שר צעיר ודינמי, לא רוצה ללכת לישון בעשר בלילה". הוא שיגר באמצעות עורך דינו איום בתביעת דיבה:

התביעה לא הוגשה מעולם. ב-4.12.12, פחות משלושה חודשים לאחר פרסום התחקיר, החליט ליברמן שלא לשבץ את מיסז'ניקוב ברשימת ישראל ביתנו לכנסת ה-19. לפי כל ההערכות התחקיר היה סיבה מרכזית להחלטה. 

בשנת 2014 נעצר מיסז'ניקוב במסגרת חקירת השחיתות בישראל ביתנו. המשטרה המליצה להעמידו לדין. 

עם כינונה של הממשלה החדשה לאחר בחירות 2013 הוחלט להסיר את האבטחה מכל השרים, למעט מאובטחי שב"כ. אפשר להניח שהשרים, שראו כיצד מאבטחים חושפים פרטים על התנהלות לא הולמת של אחד מעמיתיהים, דחקו בהחלטה, ששכבה על שולחן הממשלה שנים רבות אך משום מה אושרה רק לאחר התחקיר. 

1

שתף:
Share

תגובות

ציוצים אחרונים בטוויטר
עקבו אחריי