תחקיר חדשות 2 – נסיעת יו"ר הכנסת לפאריז 2006 (יחד עם חיים ריבלין)

תחקיר חדש של חדשות 2 חושף את הסכומים האדירים ששילמה הכנסת, או נכון יותר לומר – כולנו, עבור ביקור בן ארבעה לילות בצרפת במסגרת תפקידה הקודם של ח"כ דליה איציק – יו"ר הכנסת.

בדצמבר 2006 נוחתת יו"ר הכנסת דאז בפריז על מנת להשתתף בכנס של יהודי צרפת. אליה מתלווה גם מקורבה, מנכ"ל הכנסת אבי בלשניקוב. שגרירות ישראל בצרפת מבצעת עבורה הזמנה במלון "פארק הייאט" היוקרתי, שבו שוכנה כמה ימים קודם לכן גם שרת החוץ באותה העת, ציפי לבני.

אבל בעיני איציק, הסוויטה שהוזמנה עבורה במלון כנראה לא מוצאת חן. כשהיא מגיעה למלון, היא מבקשת לעזוב את הסוויטה בטענה שהיא קטנה מדי, ואינה מאפשרת לקיים פגישות ברווחה ובפרטיות.

דרישתה של איציק גרמה להרמת גבות בשגרירות, שכן בשגרירות ידעו שמאוחר מדי לבטל את החדרים שהוזמנו ב"פארק הייאט". ממשרד החוץ מסרו לנו כי הבהירו לאיציק ובלשניקוב שביטול המלון כרוך בתשלום, ושהמלון החדש יקר יותר. בלשניקוב אישר, והמעבר יצא לדרך.

סוויטה ב-1,995 אירו

היעד הבא: "לה בריסטול" – מלון מפואר מאוד ויקר מאוד. מקום האירוח המועדף על שייח'ים סעודים ושועי עולם. מטבח המלון זוכה לשלושת הכוכבים הנכספים של מדריך מישלן. משרד החוץ כמעט אינו עובד עם המלון בשל מחירי הלינה הגבוהים בו. סוויטה פשוטה במלון עולה 1,300 אירו ללילה. איציק משתכנת בסוויטה 631 היקרה בהרבה – 1,995 אירו, שזה בעברית 11 אלף שקלים ללילה.

כשמגיע חשבון ההוצאות של הנסיעה אל הכנסת, מבקש החשב ממשרד החוץ הסברים לחריגה המשמעותית בתקציב הנסיעה. ההסבר שניתן: "החריגה נובעת משינוי לאחר הגעתה של יו"ר הכנסת שביקשה להחליף מלון… קצין המנהלה קיבל אישור מהמנכ"ל בלשניקוב". בלשניקוב, אגב, גם משדרג את עצמו באותה הזדמנות לסוויטה של 3,000 שקל בלילה.

בכך לא מסתיים החשבון. הרי את הזמנת החדרים במלון "פארק הייאט", זה שאיציק לא רצתה, כבר לא ניתן היה לבטל. 1,556 אירו מדינת ישראל משלמת על החדרים שאף אחד לא השתמש בהם.

בינתיים במלון "לה בריסטול" החשבון ממשיך לעלות. מהקבלות שהגיעו לידינו עולה התמונה הבאה: בלשניקוב פותח את היום בארוחת בוקר של 100 אירו – 540 שקלים לאדם. מיני בר, הזמנות סרטים – סך הכל עוד 388 אירו.

בסוויטה של איציק חשבון המיני בר מגיע ל-120 אירו, שירות חדרים ומסעדות – עוד 500 אירו. סך הכל חשבון האקסטרות בחדר שלה מגיע ל-1,217 אירו לארבעה ימים, שהם בממוצע 1,600 שקלים ליום.

התבלבלתם? את החשבון עשינו בשבילכם. עבור ביטול המלון, אזרחי המדינה שילמו 11 אלף שקלים. עבור מלון "לה בריסטול" שילמתם עוד 64 אלף שקלים. סך הכל: 75 אלף שקלים בארבעה לילות בפריז.

מלשכתה של דליה איציק מסרה את התגובה הבאה: "משרד החוץ העביר את פרטי הביקור של חברת הכנסת איציק לקצין המינהלה של שגרירות ישראל בצרפת, והוא זה שבחר בהתאם לשיקול דעתו את המלון שבו תשתכן ח"כ איציק ואנשי צוותה.

"כאשר איציק הגיעה לפריז, התברר כי נעשתה טעות וכי החדר שהוזמן עבורה במלון פארק הייאט אינו כולל אזור הסבה נפרד מחדר השינה. מכיוון שהחדר האמור לא ענה לדרישות שירותי הביטחון ולא ניתן היה לקיים בו פגישות עבודה, ומאחר שלא נמצא חדר חלופי מתאים במלון פארק הייאט, הועברו חברת הכנסת איציק וצוותה למלון לה בריסטול, שהינו מלון המאושר על-ידי גורמי הביטחון בישראל ללינת גורמים ישראלים בכירים המאובטחים על פי חוק.

"חדרי המלון הוזמנו על-ידי קצין המינהלה של השגרירות. מדובר בסוגיות מינהלתיות גרידא אשר חברת הכנסת איציק לא עסקה בהן ולא קיבלה כל דיווח בעניינן. לאור האמור לעיל ברור כי הצגת ח"כ איציק כמי שביקשה, כביכול, ל'שדרג' את המלון בו השתכנה חוטאת לאמת. עלויות דמי הביטול המצוינות בכתבה גבוהות מעלות הביטול האמיתית.

"עלות השהייה במלון לה-בריסטול המצוינת בכתבה כוללת גם את עלות שהותם של מאבטחיה, ולפיכך העלות האמיתית של שהותה של ח"כ איציק היתה כמחצית. 'הוצאות האקסטרות' של ח"כ איציק כוללות גם הוצאות אירוח שקיימה חברת הכנסת איציק במסגרת תפקידה, ולא להנאתה האישית. לגבי עלויות חדר המלון של מנכ"ל הכנסת יובהר כי החדר שנשכר עבור המנכ"ל הוא חדר סטנדרטי במלון".

בעקבות התחקיר הודיע המבקר שיפתח בבדיקת נסיעותיהם של כלל הח"כים והשרים לחו"ל. דו"ח ברוח זו פורסם רק כעבור שנים ארוכות, לאחר שמבקר המדינה התחלף. דו"ח ספציפי על נסיעתה של איציק לא פורסם מעולם. 

שתף:
Share

תגובות

ציוצים אחרונים בטוויטר
עקבו אחריי