תחקיר: הרב הראשי החדש דוד לאו העתיק בבחינות לרבנות

בכיר לשעבר במערך ההשגחה חתם על תצהיר המכיל האשמות חמורות כלפי הרב הראשי הטרי לישראל, לפיהן בשנת 1993 נתפס עם דפים שהכילו שאלות ותשובות שהוכנו מראש בנושא שעליו נבחן. הרב לאו מכחיש מכל וכל את הטענות

הרב דוד לאו חוגג את בחירתו לרבנות הראשית, מירוץ שאמנם הסתיים – אבל הוא ממשיך לספק שערוריות. את הסיפור שלפניכם מכחיש הרב הראשי החדש מכל וכל: ימים ספורים לפני הבחירות, חתם בכיר לשעבר במערך ההשגחה על הבחינות לרבנות על תצהיר, שמכיל האשמות חמורות ביותר כלפי לאו. לטענתו, הרב ניסה לפגוע בטוהר הבחינות באחת מבחינות הסמיכה לרבנות שעבר בשנת 1993.

לאחר הבחינה ובמהלכה שם לב המפקח הרב עוזי לוי, כי נמצאים אצל הרב דוד לאו דפי בחינה שהונפקו על ידי הרבנות הראשית – לצורך כתיבת תשובות הנבחנים בעבר. הדפים שנמצאו אצל הרב לאו היו עם שאלות ותשובות שהוכנו מראש בנושא הבחינה שעליה נבחן.

"על מנת שיהיו לו לעזר תוך כדי הבחינה דבר האסור בתכלית האיסור, שכן היה ברור לכל הנבחנים שאסור להכניס כל חומר עזר לבחינה", נכתב בתצהיר.

המפקח במבחן הרב עוזי לוי, הבחין בדפים, לקח אותם ממנו והעביר את כל הדפים שהיו בידי הרב לאו לעיונו והכרעתו של יושב ראש הוועדה, הרב דב ליאור. לאחר שבחן הרב דב ליאור את העניין – פסל את בחינתו של הרב לאו מיד. הבכיר לשעבר ברבנות שחתום על העדות הזו מסתכן, שכן חתימה על תצהיר כוזב היא עבירה פלילית שעונש מאסר בצידה.

ניסינו לפנות אל הרב עוזי לוי, אך זה טרק את הטלפון במסתוריות. בעקבות זאת, פנינו לרב דב ליאור – רב שנוי במחלוקת בשל השקפותיו שגם תמך בבחירות ברב המתחרה שפירא, אך ללא ספק אחד הרבנים המוכרים בארץ. וזה מה שסיפר הרב ליאור על הבחינה ההיא: "הוא נתפס מעתיק או שהעביר חומר. אני זוכר הסיפור הזה. הוא הביא דברים שאסור היה להביא לבחינה וזו פגיעה".

בכירים ברבנות הראשית מאשרים שהרב ליאור, הרב לוי וחותם התצהיר אכן היו משגיחים באותה תקופה. על דבר אחד אין חולק: הרב לאו הבן קיבל את תעודת ההסמכה לרבנות שנה מאוחר יותר, בשנת 1994. בהיעדר יכולת להכריע – נותרו שתי אפשרויות עגומות מאוד: או שנרקמה כאן עלילה נוראה בהשתתפות בכירים בעולם התורה, או שהרב הראשי רימה בבחינות לרבנות.

פרקליטו של הרב דוד לאו, עו"ד רם כספי, מסר: "מדובר בניסיון נלוז לפגוע ולנגח את הרב באמצעות טענת סרק פוגענית. הרב לא נפסל מעולם באף מבחן שעבר ברבנת הראשית. אין לטענה הזו כל ביסוס או אסמכתא".

שעה לפני פרסום הכתבה שיגר פרקליטו של הרב הראשי, עו"ד רם כספי, איום בתביעת דיבה על סך שלושה מיליון ש"ח אם הכתבה תפורסם. התביעה לא הוגשה מעולם. 

שלושה חודשים לאחר פרסום התחקיר הוסקו מסקנות: הרבנות החליטה לסיים את תפקידו של דובר הרבנות, זיו מאור, בחשד (המופרך כמובן) ששיתף פעולה עם חדשות 2 בהכנת התחקיר. 

שתף:
Share

תגובות

ציוצים אחרונים בטוויטר
עקבו אחריי