קלוגהפט: ימנים, אל תמתחו את החבל

ריאיון מיוחד של עמית סגל עם משה קלוגהפט, הקמפיינר של הימין שחצה את הקווים לאחר שהבין שאולי הגזים – והפך לאיש הקמפיין של תמר זנדברג: "זה רע למדינה שיהיה מחנה שלא עולה למגרש"

צפו בראיון המלא

השם משה קלוגהפט אולי לא יגיד הרבה לרוב הישראלים, אבל הוא אחד האנשים המשפיעים ביותר על השיח הציבורי בארץ בשנים האחרונות: אחרי שהצליח להפוך את השמאל והקרן החדשה לישראל לסוג של קללה, היועץ האסטרטגי הודה בריאיון מיוחד ל"חדשות סוף השבוע" ששודר הערב (מוצ"ש) שהוא הלך רחוק מדי.

מאז השתתף קלוגהפט בשורה של קמפיינים שהתחלפו בקצב מסחרר, אבל העיקרון נותר זהה: אגרסיבי, מחוץ לקופסה וללא שבויים. כך, כשארגון ימין ביקש הוא הפך כמעט בין לילה את "הקרן החדשה לישראל" מארגון עם דימוי מכובד לתנועת שמאל קיצונית מוקצה מחמת המיאוס, ואולי לאחד הגופים הכי שנואים במדינה. "אני חושב שזה היה הדבר הנכון לזמנו", ציין.

התפקיד המשמעותי הראשון שלו היה כיועץ המאבק של ההורים השכולים ממלחמת לבנון השנייה נגד ממשלת אולמרט ולדבריו הוא זה שייעץ להם לפוצץ כנס בהשתתפות ראש הממשלה דאז. בסופו של דבר המאבק אמנם נכשל, אך היועץ אמר כי הוא היה "הפגיעה במערכת החיסונית של אולמרט שבסופו של דבר נפל בחקירות".

אחרי אותו קמפיין הוא הצטרף לבנט ושקד. תוך חודשים ספורים, הפכה השלישייה מאלמונית לחלוטין לאחת החבורות החזקות ביותר בפוליטיקה הישראלית: "זו הייתה התחלה של חילופי האליטות בישראל, זה לא דבר שעושים באהבה, זה לא חומוס". בריאיון קלוגהפט הודה כי הוא עומד מאחורי הקמפיין הפרסונלי והאגרסיבי נגד יוסי יונה בו השווה אותו לארגון החמאס, זה שבנט כבר התנצל עליו בכנסת. "אני מתחרט על זה", אמר היועץ שטען כי "בנט לא ידע מזה".

"ימנים – אל תמתחו את החבל"

הקדנציה האחרונה עמדה בסימן הגברת הלחץ על ארגוני השמאל, בין היתר "קמפיין השתולים" שיצא נגד חברים בארגוני שמאל, ועליו אמר: "מה שנאמר בקמפיין זה כשמחבל יוצא מהבית הוא יודע שיהיה לו ליווי משפטי צמוד מארגונים מסוימים של הקרן החדשה, כמה מפתיע. אם אנשים חושבים שזה דבר לגיטימי – בבקשה. אם אנשים מתביישים בזה כנראה שיש סיבה".

עם זאת קלוגהפט סיפר שאותו קמפיין גרם לו להבין שהוא עלול להביא למעשה לפגיעה פיזית באנשים. "כשחברים שלי מהצד השמאלי אמרו לי 'ממליצים לך להתחיל להירגע כי משהו רע יכול לקרות'. היה לי איזה 'קנאק' שאני באמת מאמין להם, אני מאמין היום לתחושת רדיפה שיש לאנשים מהשמאל".

את הקווים חצה ב-2016 כשעבד עם אראל מרגלית בפריימריז למפלגת העבודה. את המהלך הסביר בכך שזה "קשור לעובדה שאני חושב שזה רע למדינה שיהיה מחנה שלא עולה למגרש, אני חושב שזה רע למדינה שיש מחנה שמתבייש להגיד 'אני שמאלני'. היה פה עניין אמיתי של לשנות את השיח במדינה".

כשנשאל האם השריפה שהצית בימין יצאה משליטה השיב: "היא על סף לצאת משליטה", והוסיף כי מחנה הימין אינו אנדרדוג אבל עדיין יש לו תודעה כזו. "אני, משה קלוגהפט, שעשה כמה קמפיינים נוקבים או יותר מכך נגד השמאל רוצה להגיד לימין – אל תמתחו את החבל".

בריאיון הוא חשף שגם עבד עם תמר זנדברג – ואף מצא קווי דמיון בינה לבין בנט. את זנדברג הוא הכיר על הסט של הסדרה החדשה שכתב, "שלטון הצללים" (שתשודר בקרוב ב-HOT).

שתף:
Share

תגובות

ציוצים אחרונים בטוויטר
עקבו אחריי