סיפור 2020-2019 איננו נתניהו נגד גנץ, אלא ליברמן נגד נתניהו

גוש הימין נהנה בשנים האחרונות מיותר מ-61 מנדטים אם מחשיבים את ליברמן. אלא מאז שליברמן כבר לא חלק ממנו, לגוש הימין קשה הרבה יותר. נראה שאם הבחירות האלה יוכרעו, הם לא יוכרעו בשל ניוד קולות בין כחול לבן לליכוד ולהפך, אלא על מעבר המצביעים בין הליכוד ובין ישראל ביתנו.

הגוש העונה לשם "הימין" וכולל את מפלגות הליכוד, החרדים, הציונות הדתית והעולים מרוסיה נהנה כבר 5 מערכות בחירות ברצף, וייהנה לפי כל הסקרים גם הערב מרוב מוחלט בציבור של למעלה מ-61 מנדטים. ב-11 השנה האחרונות הוא נהנה מ-65, 61, 67, 65 ו-63 מנדטים. לו ליברמן ונתניהו היו ביחסים טובים יותר, בחירות היו כאן דבר די משעמם.

אבל ליברמן חתך, וכך גוש "השותפים הטבעיים" הפך לבלוק, כמו שבריטניה הגדולה זה הממלכה המאוחדת בלי צפון אירלנד. וכמו צפון אירלנד, גם ליברמן שומר על אוטונומיה מסוימת. לא בריטניה אבל לא ממש אירלנד.

ובלעדיו – לימין קשה הרבה יותר. למעשה רק פעם אחת בלעדיו הגוש נהנה מ-61 מנדטים, ב-2015. באפריל הגיע לשישים בגלל שבנט קרס תחת אחוז החסימה. בספטמבר ירד ל-55 בגלל עיסוק בבטן הרכה של הימין, והיא דת ומדינה. הנושא הזה ירד ולכן הימין עולה.

וזו הסיבה שבשלה ליברמן הודיע על גט כריתות לנתניהו, ונתניהו – שלא יכניס את ליברמן לממשלה. ולכן ובניגוד לכל הניתוחים, נראה לי שאם תהיה הערב הכרעה לכאן או לכאן, היא תיפול פחות במעברים מכחול לבן לליכוד ולהפך אלא באלה שבין ישראל ביתנו לליכוד.

שתף:
Share

תגובות

ציוצים אחרונים בטוויטר
עקבו אחריי