היסטוריה מול עינינו: שעת השיא של נתניהו היא גם שעת השפל שלו

לראשונה, מכירה ארצות הברית בזכות ההיסטורית של העם היהודי על מרחבי יהודה ושומרון, לא משיקולים בטחוניים אלא בגלל התנ״ך. נתניהו והמתנחלים הם המנצחים הגדולים, והאירוניה היא שזה קורה שעות אחרי שכתב האישום נגד ראש הממשלה הוגש בירושלים

השינוי ההיסטורי שחל הערב בהכרזה על תוכנית המאה בבית הלבן ניתן לסיכום במשפט אחד: עד היום נתנה ישראל שטחים וקיבלה מילים, ומהיום היא מקבלת שטחים ונותנת מילים.

אף מדינה פלסטינית לא תקום כתוצאה מתוכנית המאה. כיוון שזה לא אנחנו, זה הם: מי שסירב לוועדת פיל ב-1937, לתכנית החלוקה ב-1947, שהעלה את אוסלו בדם ואש והגיב להצעה של ברק באוטובוסים מתפוצצים, מי שלא טרח להשיב להצעת אולמרט וסירב למתווה קרי – לא יסכים גם להצעה המדוללת שקיבל הערב.

ובכל זאת, מה שחוללו טראמפ ונתניהו הוא היסטוריה. לראשונה, מכירה ארצות הברית בזכות ההיסטורית של העם היהודי על מרחבי יהודה ושומרון, לא משיקולים ביטחוניים אלא בגלל התנ״ך. לראשונה היא מאפשרת החלת ריבונות. לראשונה מקבל העולם את מה שכל ילד קטן מבין: שהדרך לשלום לא עוברת במראות של גירוש וחורבן, ושמי שחפץ במדינה משלו לעם הפלסטיני צריך להכיר במדינה של העם היהודי, על בירתו המאוחדת.

באין טיעונים סבירים נגד הדרישות הצודקות והמתבקשות להפסקת ההסתה, חיסול התשלומים לרוצחים מתועבים והכרה שגם ליהודים מותר להתיישב בכל מקום, נתלים מתנגדי המתווה משמאל בשני טיעונים. המוכר שבהם הוא התבהלה הביטחונית, שכנראה פחות הפריעה להם לסגת גם כאשר אלפיים יהודים שילמו בחייהם על ניסיונות שלום עם כנופיית הרוצחים של ערפאת. שנית, והפוך מכך, הוא החגיגה המלאכותית מההסכמה הימנית למדינה פלסטינית.

תנוח דעתם: נתניהו לא הסכים למדינה הזו, אלא רק אמר שיסכים לשאת ולתת על בסיסה בעתיד. אף בירה לא תקום בכפרים העלובים שמעבר לגדר בירושלים. ממשלת ישראל תקבל את הסחורה עכשיו במזומן ולעולם לא תצטרך לשלם. כאמור, בגללם ולא בגללנו.

ובעיקר, נקבע פה היום העיקרון שהזמן עובד נגד סרבני השלום. ככל שיתמידו הפלסטינים בהתנגדותם, שטח מדינתם העתידית יצטמצם עוד ועוד.

המנצחים הגדולים של הערב הזה הם 500,000 מתיישבים ביהודה ושומרון, שמפעל חייהם שעלה במחיר דמים כואב קיבל הערב הכרה נשיאותית וביום ראשון יהפכו חלק בלתי נפרד מישראל. הם זוכו הערב מעלילת דם ארוכת שנים שהאשימה אותם – ולא את כנופיות המרצחים שניסו לפגוע בהם – בהיותם מכשול לשלום.

והמנצח הנוסף הוא בנימין נתניהו. לעיני שגרירים ממדינות ערב הוא ביטל הערב את קווי 1967 כמעט בלי ציוץ מחאה בתצוגה דיפלומטית מרהיבה. למרבה הדרמה, שעת השיא שלו בכל שנותיו כראש הממשלה הייתה גם שעת השפל, עם הגשת כתב האישום. יום ששונו הוא יום אסונו, ויום אסונו הוא יום ששונו.

שתף:
Share

תגובות

ציוצים אחרונים בטוויטר
עקבו אחריי