באולפן החדשות קרה אמש משהו חסר תקדים שממנו נמנע נתניהו עד היום

עת החירום הובילה לאירועים תקדימיים באולפן: לא רק התייצבות נתניהו, אלא גם ההפרדה האפשרית בין המונחים "בנימין נתניהו" ו"ראש ממשלת ישראל".

זה לקח 14 שנה ועוד מגפה שכמותה לא הייתה מאז ימי האימפריה האוסטרו-הונגרית, ובכל זאת אמש (שבת) זה קרה: בנימין נתניהו הישיר מבט אל המצלמה ולראשונה נקב בתאריך שבו יארוז את מיטלטליו מבלפור, ויפסיק לכהן כראש ממשלת ישראל: ספטמבר 2021.

צריך להבין: הלחמת המושגים "בנימין נתניהו" ו"ראש ממשלת ישראל" היא אחת ההצלחות הגדולות של נתניהו בדעת הקהל לאורך השנים. במאמץ על הוא הצליח לשכנע את תומכיו שאין עוד מלבדו בתפקיד. בכל סקר שנעשה במערכות הבחירות האחרונות, ובדק מה תעשה הכרזה אפשרית של נתניהו שהוא מבקש רק עוד קדנציה אחת, התוצאה הייתה אחת: מפולת מיידית בסקרים. אם הבוחרים יתפשו שנתניהו הולך עוד 4 שנים, הם יתחילו לחשוב: בעצם, למה לא עכשיו? (עוד על כך, למבודדי הבית, בפרק הראשון של "ימי בנימין").

ועל כן המהלך הזה של נתניהו מעיד שמשהו קורה. יגידו אנשיו: זוהי עת חירום, תשכחו מכל מה שהיה. האחדות חשובה מכל כדי להתמודד עם תרחיש של אלפי מתים ומיתון נורא. יגידו מתנגדיו: יש פה תרמית. הוא עסוק במשחק ההאשמות ופניו – אל הבחירות הרביעיות שאם בכלל תוכלנה להיערך יביאו אותו לפי הסקרים האחרונים לשיפור ניכר.

נתניהו הגיע אל האולפן – עוד תקדימון – כדי להבהיר את חומרת המצב הבריאותי והכלכלי. אבל דומה שמטרתו העיקרית הייתה להמיס את כיסי ההתנגדות בכחול לבן להקמת ממשלת אחדות. התגובות בכחול לבן העידו על פער מסוים: לפיד כינה את נתניהו "שקרן", יעלון – "סכנה לדמוקרטיה", אשכנזי שתק וגנץ – דיבר על הצורה: נגד אולטימטומים והדלפות, אבל לא פסל מו"מ לאחדות. כן, גם בסוף השבוע נמשכו חילוקי הדעות בכחול לבן. לפיד משוכנע שגנץ איתו, מקורבי גנץ רחוקים מלחשוב כך.

הדיווחים מחדרי המו"מ לאחדות מגיעים אלינו כמו אורו של כוכב רחוק, שמת: הם משקפים מצב אופטימי יותר, לפני כמה ימים. באופן אבסורדי, בימים האחרונים חלה דווקא התרחקות. המבחן הגדול יהיה השבוע בכנסת. אם גנץ הולך להציב את מאיר כהן בתפקיד יו"ר הכנסת, זו כנראה עדות שהתייאש מהמגעים עם נתניהו.

השאלה שנתניהו לא השיב עליה אמש: אם המצב כה חמור, מדוע שלא תוותר על תיק המשפטים כמחווה של רצון טוב? השאלה שגנץ טרם השיב עליה: האם אתה באמת משוכנע שמה שעם ישראל משווע לו כרגע הוא חוק יסוד פרסונלי בכנסת שמספר מבודדיה מזנק בקצב של שניים ליום? בנובמבר ויתר על כרטיס כניסה ללשכת ראש הממשלה. יהיה לו קשה מאוד לפרק את כחול לבן, אבל קשה לא פחות לוותר על בלפור שנית.

שתף:
Share

תגובות

ציוצים אחרונים בטוויטר
עקבו אחריי